Сучасні деревообробні підприємства прагнуть не тільки випустити якісну основну продукцію, але й отримати прибуток від матеріалів, які раніше просто викидалися або утилізувалися за гроші. Один зі способів зробити бізнес екологічно орієнтованим – почати переробку деревних відходів на пелети – альтернативне дешеве паливо.
Пелети – це гранули циліндричної форми з пресованої деревини, які перевершують традиційні види палива за теплоємністю та безпекою. Так, під час згоряння пелет виділяється майже в 50 разів менше вуглекислого газу порівняно з вугіллям, і утворюється практично в 20 разів менше золи, ніж після горіння звичайних дров.
Деревні пелети – ефективне біопаливо. Основа гранул – деревна тирса, до якої додають тріски з сучків, тонких гілок, кори, коренів, інших відходів лісозаготівлі. Можливе також застосування соломи, лушпиння і стебел соняшнику, стебел кукурудзи та інших рослинних матеріалів. Від добавок залежать властивості отриманих гранул.
Деревні паливні гранули з невеликою кількістю домішок використовують у домашніх опалювальних котлах, а зі значною кількістю – у промислових. Також попіл деревних гранул застосовують як добриво на с/г полях.
Пелетні котли вже стали альтернативою газовим для опалювання приміщень приватних будинків. Але деревні гранули з відходів використовуються також у звичайних твердопаливних котлах і простих печах.
Плюси паливних пелет:
Крім того, після переробки деревини в пелети, гранули мають хорошу насипну щільність, що дозволяє транспортувати їх на великі відстані.
Лінія грануляції допоможе вигідно позбутися від надлишків тирси всім підприємствам, які працюють з деревиною. Це:
Для переробки виробничих деревних відходів знадобиться спеціальне обладнання. Залежно від обсягів сировини і цілей самого виробництва, купують як цілу лінію для виготовлення паливних пелет, так і окреме обладнання – гранулятор.
Лінія гранулювання являє собою комплекс для виробництва деревних пелет методом сухого пресування і прочавлювання маси через матрицю.
Етапи гранулювання сипучих сумішей:
Сьогодні переробка тирси в пелети або паливні брикети – це перспективний напрямок у бізнесі. Але на відміну від пелет при використанні твердопаливних котлів, з брикетами налагодити автоматичний режим неможливо. Постійно необхідно наповнювати топку котла брикетами і стежити за їх горінням, що незручно й енерговитратно.
Пелети зручніші й дешевші у виробництві. Їх можна використовувати як у власних цілях, так і продавати на внутрішньому ринку або експортувати.
Сучасні екологічно чисті види палива дозволяють знизити витрати на закупівлю дорогої сировини, а також зменшити кількість шкідливих речовин, що викидаються в атмосферу. Європейські країни давно перейшли на використання гранульованих пелет як альтернативу існуючим видам палива. Підприємства з виробництва пелет сконцентровані в країнах з великою кількістю лісових ресурсів: Канаді, США, Швеції, Фінляндії, Німеччині.
Протягом найближчих років потреба в деревних паливних гранулах в нашій країні зросте в десятки разів, що окупить вкладення і принесе набагато більший прибуток підприємствам.